Bell & Ross - BR01-CM-203
BR01-CM-203 BR 01 Instrument de Marine
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BR01-CM-203 (aka: BR01-CM-203) |
| Name: | BR01-CM-203 BR 01 Instrument de Marine |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Bell & Ross BR 01 Instrument de Marine is a limited edition of 500 pieces introduced in 2016. It features a titanium case with both wooden and bronze details. Bronze is used for the top, lugs, and crown, while the case band is made of rosewood. It is powered by a Bell & Ross-branded version of the hand-wound Unitas 6498. Reference: BR01-CM-203