Bell & Ross - BR01-SKULL-SK-ST
BR01-SKULL-SK-ST BR-01 Laughing Skull
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BR01-SKULL-SK-ST (aka: BR01-SKULL-SK-ST) |
| Name: | BR01-SKULL-SK-ST BR-01 Laughing Skull |
| Produced: | 2018/3 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Bell & Ross Laughing Skull was introduced in mid 2018. It features a micro-blasted stainless steel case with Clou de Paris decor, which holds a proprietary hand-wound movement. When winding the watch the jaw of the skull moves up and down.