Bell & Ross - BR0392-DESERT-CA
BR0392-DESERT-CA BR 03-92 Desert Type
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BR0392-DESERT-CA (aka: BR0392-DESERT-CA) |
| Name: | BR0392-DESERT-CA BR 03-92 Desert Type |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Bell & Ross BR 03-92 Desert TypeLimited Edition of 250 pieces To create the BR 03 aviation watch, the Bell & Ross designers took their inspiration from aeronautical instrumentation, the ultimate reference point for legibility and reliability. Available in a variety of models, the BR 03 Instrument watch is no longer exclusively reserved for pilots. It has become an iconic watch to the great delight of watch collectors.