Bell & Ross - BRX1-AL-TI-BLU
BRX1-AL-TI-BLU BR-X1 Hyperstellar
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-AL-TI-BLU (aka: BRX1-AL-TI-BLU) |
| Name: | BRX1-AL-TI-BLU BR-X1 Hyperstellar |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR-X1 Hyperstellar is a limited edition of 250 pieces introduced in 2016. The case is made of titanium and features blue anodized details.