Bell & Ross - BRX1-CE-CF-BLACK
BRX1-CE-CF-BLACK BR-X1 Carbone Forgé
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-CE-CF-BLACK (aka: BRX1-CE-CF-BLACK) |
| Name: | BRX1-CE-CF-BLACK BR-X1 Carbone Forgé |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 522 €
Maximum price
13 778 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 073 €
Closing price
9 073 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the BR-X1 Carbon Forgé is the third model in the BR-X1 range. It features a case in a mix of carbon, ceramic and titanium with the same novel construction as seen on the earlier X1 models. It is powered by caliber BR-CAL.313.