Bell & Ross - BRX1-CE-CF-RS16
BRX1-CE-CF-RS16 BR-X1 RS16
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-CE-CF-RS16 (aka: BRX1-CE-CF-RS16) |
| Name: | BRX1-CE-CF-RS16 BR-X1 RS16 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR-X1 RS16 was introduced in 2016 as a limited edition of 250 pieces in celebration of the brand's partnership with the Renault Sport Formula One Team. It features a case in forged carbon, ceramic and titanium. Both case and dial are adorned with colors reminiscent of those found on the 2016 Renault F1 car.