Bell & Ross - BRX1-CE-PG
BRX1-CE-PG BR-X1 Rose Gold & Ceramic
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-CE-PG (aka: BRX1-CE-PG) |
| Name: | BRX1-CE-PG BR-X1 Rose Gold & Ceramic |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR-X1 Rose Gold & Ceramic was introduced in 2015 as a limited edition of 99 pieces. It features a case made up out of rose gold & ceramic parts, paired with a grey-tinted sapphire crystal dial. It is powered by the self-winding caliber BR-CAL.313.