Bell & Ross - BRX1-CHTB-CE-CF
BRX1-CHTB-CE-CF BR-X1 Tourbillon Chronograph Carbone Forgé
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-CHTB-CE-CF (aka: BRX1-CHTB-CE-CF) |
| Name: | BRX1-CHTB-CE-CF BR-X1 Tourbillon Chronograph Carbone Forgé |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR-X1 Tourbillon Chronographe Carbone Forgé was introduced in 2016 as a limited edition of 20 pieces. It features a case with parts in ceramic, forged carbon and titanium, which holds the hand-wound caliber 283. The dial is made of grey-tinted sapphire glass.