Bell & Ross - BRX1-CHTB-PG-D
BRX1-CHTB-PG-D BR-X1 Tourbillon Chronograph Rose Gold Diamonds
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-CHTB-PG-D (aka: BRX1-CHTB-PG-D) |
| Name: | BRX1-CHTB-PG-D BR-X1 Tourbillon Chronograph Rose Gold Diamonds |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR-X1 Chronograph Tourbillon Rose Gold Diamonds is a limited edition of 20 pieces, featuring a rose gold case set with 46 baguette-cut diamonds. It is powered by the hand-wound caliber BR-CAL.283.