Bell & Ross - BRX1-CHTB-SAPHIR
BRX1-CHTB-SAPHIR BR-X1 Tourbillon Chronograph Sapphire
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-CHTB-SAPHIR (aka: BRX1-CHTB-SAPHIR) |
| Name: | BRX1-CHTB-SAPHIR BR-X1 Tourbillon Chronograph Sapphire |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR X1 Tourbillon Sapphire was introduced at BaselWorld 2016. It features a hand-wound, monopoussoir chronograph movement with tourbillon escapement, which is housed in a sapphire crystal case.