Bell & Ross - BRX1-CM-313
BRX1-CM-313 BR-X1 Instrument de Marine
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-CM-313 (aka: BRX1-CM-313) |
| Name: | BRX1-CM-313 BR-X1 Instrument de Marine |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR-X1 Instrument de Marine was introduced in 2016 as a limited edition of 2016 pieces, pairing the high-tech BR-X1 look with materials reminiscent of classic ship chronometers. The case is made up out of parts in Indian rose wood, bronze (CuSn8) and titanium, while the grey-tinted sapphire crystal dial offers a view of the BR-CAL.313 movement.