Bell & Ross - BRX1-WD-TI
BRX1-WD-TI BR-X1 Wood
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BRX1-WD-TI (aka: BRX1-WD-TI) |
| Name: | BRX1-WD-TI BR-X1 Wood |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross BR-X1 Wood is a limited edition of 50 pieces introduced in 2017. It features a wood-clad titanium case and a grey-tinted sapphire dial, the latter offering a view of its self-winding caliber BR-CAL.313.