Bell & Ross - Space 1 M
Space 1 M Space 1 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | High-Tech |
| Reference: | Space 1 M (aka: Space 1 M) |
| Name: | Space 1 M Space 1 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bell & Ross Space 1 is an early model by Bell & Ross that was produced by Sinn. It is identical to the Sinn142. This watch features a cushion-shaped case with internal rotating bezel, and is powered by the self-winding caliber 5100.