Bell & Ross - BRV123-FALCON/SCA
BRV123-FALCON/SCA BR 123 Falcon
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Vintage |
| Reference: | BRV123-FALCON/SCA (aka: BRV123-FALCON/SCA) |
| Name: | BRV123-FALCON/SCA BR 123 Falcon |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Vintage collection's Sport Heritage line of watches pays special tribute to the 1960s, a period of intense creativity and numerous innovations. This period also saw the creation of Dassault's famous Mystère-Falcon 20, the best business jet of its time. The present example features a stainless steel case with fixed black bezel, a brown dial with central seconds & Arabic numerals and a leather strap. Between 4 and 5 o'clock we find a date display. Reference BRV123-FALCON/SCA