Bell & Ross - BRWW1-MONO-HER/SCA
BRWW1-MONO-HER/SCA WW1 Chronographe Monopoussoir Heritage
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Vintage |
| Reference: | BRWW1-MONO-HER/SCA (aka: BRWW1-MONO-HER/SCA) |
| Name: | BRWW1-MONO-HER/SCA WW1 Chronographe Monopoussoir Heritage |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Vintage WW1 (Wrist Watch 1) pays tribute to the first wristwatches worn by pilots in the 1920s. It features a distinctive large fob watch type diameter, wire lugs welded to the sides of the watch and a thin elegant yet strong leather strap. The present example features a stainless steel case, a black dial with Arabic numerals and a thin yet strong leather strap. All chronograph operations are coordinated via one single pushbutton, integrated in the crown. Reference BRWW1-MONO-HER/SCA