Berneron - Mirage-Prussian
Mirage-Prussian Mirage Prussian Blue
| Brand: | Berneron |
|---|---|
| Family: | Mirage |
| Reference: | Mirage-Prussian (aka: Mirage-Prussian) |
| Name: | Mirage-Prussian Mirage Prussian Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Berneron Mirage Sienna is a shaped watch crafted entirely from 18k gold - the case, dial, hands, buckle, spring bars, movement main plate & bridges are all made of the noble metal. This watch is powered by caliber CH233, a movement shaped matching the case.