Blancpain - 5000-0240-NAOA
5000-0240-NAOA Fifty Fathoms Bathyscaphe Ceramic / Blue / NATO
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5000-0240-NAOA (aka: 5000-0240-NAOA) |
| Name: | 5000-0240-NAOA Fifty Fathoms Bathyscaphe Ceramic / Blue / NATO |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.60 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe in grey ceramic was introduced in 2016. The case measures 43.6mm across at a height of 13.6, housing the self-winding caliber 1315. Both dial and bezel, the latter in ceramic with LiquidMetal indexes, are blue. This version is fitted with a blue NATO strap.