Blancpain - 5000-1210-98S
5000-1210-98S Fifty Fathoms Bathyscaphe Titanium / Grey / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5000-1210-98S (aka: 5000-1210-98S) |
| Name: | 5000-1210-98S Fifty Fathoms Bathyscaphe Titanium / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The BLancpain Fifty Fathoms Batyscaphe 5000-1210-98S has a titanium case and a titanum bezel with ceramic insert wiith Liquidmetal hour markers. The dial is Grey.