Blancpain - 5000-1230-NAKA
5000-1230-NAKA Fifty Fathoms Bathyscaphe Titanium / Black / Sand Nato
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5000-1230-NAKA (aka: 5000-1230-NAKA) |
| Name: | 5000-1230-NAKA Fifty Fathoms Bathyscaphe Titanium / Black / Sand Nato |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe was introduced in 2013, as a reinterpretation of the brand's dive watch heritage in a highly technical yet classic design. The Fifty Fathoms Bathyscaphe reference 5000-1230-NAKA has a titanium case. Both dial and (ceramic) bezel insert are black. It is fitted with a contrasting strap of the NATO-variety.