Blancpain - 50015-12B34-52B
50015-12B34-52B Fifty Fathoms 500 Fathoms Cannes 2009
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 50015-12B34-52B (aka: 50015-12B34-52B) |
| Name: | 50015-12B34-52B Fifty Fathoms 500 Fathoms Cannes 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain 500 Fathoms 'Cannes 2009' was introduced at the 2009 Cannes International Boat Show in honor of Blancpain's 5th year of participation in this event. A limited edition of 50 pieces, it features large phosphorescent Arabic numerals engraved into sunbrushed metal dial. The case is made of titanium