Blancpain - 50015A-12B30-52B
50015A-12B30-52B Fifty Fathoms 500 Fathoms Only Watch 2009
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 50015A-12B30-52B (aka: 50015A-12B30-52B) |
| Name: | 50015A-12B30-52B Fifty Fathoms 500 Fathoms Only Watch 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain 500 Fathoms 50015A-12B30-52B is a unique piece created for the 2009 Only Watch auction to benefit the Monaco Association against Muscular Dystrophy. It features a titanium case and a partially open-worked anthracite dial with a carbon fiber center.