Blancpain - 50021-12B30-52B
50021-12B30-52B Fifty Fathoms GMT Stainless Steel / Black / Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 50021-12B30-52B (aka: 50021-12B30-52B) |
| Name: | 50021-12B30-52B Fifty Fathoms GMT Stainless Steel / Black / Canvas |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The limited edition Fifty Fathoms GMT is powered by caliber 5215, which introduces the second time zone functionality to the Fifty Fathoms collection. Its case measures a healthy 48mm at a height of almost 17mm.