Blancpain - 5008-1130-NABA
5008-1130-NABA Fifty Fathoms MIL-SPEC Stainless Steel / Black / Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5008-1130-NABA (aka: 5008-1130-NABA) |
| Name: | 5008-1130-NABA Fifty Fathoms MIL-SPEC Stainless Steel / Black / Canvas |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms MIL-SPEC was introduced in 2017 as a limited edition of 500 pieces. It features a stainless steel case and a black dial with a signature water-resistance indicator at 6:00. It is available on either a stainless steel bracelet, a canvas strap or a NATO strap.