Blancpain - 5008-11B40-52A
5008-11B40-52A Fifty Fathoms Ocean Commitment III Blue / Blue / Blue NATO
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5008-11B40-52A (aka: 5008-11B40-52A) |
| Name: | 5008-11B40-52A Fifty Fathoms Ocean Commitment III Blue / Blue / Blue NATO |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms reference 5008-11B40-52A has a stainless steel case of 40.3mm and a blue dial. It is fitted with a blue NATO strap. Limited edition of 250 pieces.