Blancpain - 5008B-1130-B52A
5008B-1130-B52A Fifty Fathoms Barakuda Stainless Steel / Black / Tropic
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5008B-1130-B52A (aka: 5008B-1130-B52A) |
| Name: | 5008B-1130-B52A Fifty Fathoms Barakuda Stainless Steel / Black / Tropic |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Minimum price
18 738 €
Maximum price
28 564 €
Absolute change
0 €
Opening price
22 605 €
Closing price
22 605 €
Relative change
0,00 %
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Barakuda was introduced in 2019. Inspired by a model from Blancpain's past, it features a stainless steel case of 40.3mm and a black dial. This limited edition of 500 pieces comes on a 'Tropic' style strap.