Blancpain - 5008C-1130-B64A
5008C-1130-B64A Fifty Fathoms Barakuda for Only Watch
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5008C-1130-B64A (aka: 5008C-1130-B64A) |
| Name: | 5008C-1130-B64A Fifty Fathoms Barakuda for Only Watch |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Barakuda was introduced in 2019 as a limited edition of 500 pieces. The model shown here is a unique piece created for the 2019 Only Watch auction though; its dial, hands and bezel do not have the faux patina of the original, while the rotor is engraved with "Only Watch”.