Blancpain - 5015-1144-52
5015-1144-52 Fifty Fathoms Automatique Stainless Steel / Mother of Pearl / White Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5015-1144-52 (aka: 5015-1144-52) |
| Name: | 5015-1144-52 Fifty Fathoms Automatique Stainless Steel / Mother of Pearl / White Canvas |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
2007 marked the introduction of the revamped Fifty Fathoms line for Blancpain. The 'FF' in reference 5015-1144-52 is housed in a generous 45mm stainless steel case and powered by caliber 1315, which is shielded by an amagnetic cage. The bezel is sapphire. This version has a mother-of-pearl dial.