Blancpain - 5015-12B40-NAOA
5015-12B40-NAOA Fifty Fathoms Stainless Steel / Blue / Blue NATO
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5015-12B40-NAOA (aka: 5015-12B40-NAOA) |
| Name: | 5015-12B40-NAOA Fifty Fathoms Stainless Steel / Blue / Blue NATO |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms reference 5015-12B40-NAOA has a stainless steel case of 40.3mm and a blue dial. It is fitted with a blue NATO strap.