Blancpain - 5015A-3630-63B
5015A-3630-63B Fifty Fathoms Automatique Red Gold / Black / Brown Barennia
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5015A-3630-63B (aka: 5015A-3630-63B) |
| Name: | 5015A-3630-63B Fifty Fathoms Automatique Red Gold / Black / Brown Barennia |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
2007 marked the introduction of the revamped Fifty Fathoms line for Blancpain. The 'FF' in reference 5015A-3630-63B is housed in a generous 45mm red gold case and powered by caliber 1315, which is shielded by an amagnetic cage. The bezel is sapphire.