Blancpain - 5015C-1130-52B
5015C-1130-52B Fifty Fathoms Tribute to Fifty Fathoms Aqua Lung / Stainless Steel / Black / Black Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5015C-1130-52B (aka: 5015C-1130-52B) |
| Name: | 5015C-1130-52B Fifty Fathoms Tribute to Fifty Fathoms Aqua Lung / Stainless Steel / Black / Black Canvas |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
As an hommage to the rich history of the Fifty Fathoms model, the 5015C-1130-52B features a distinct dial, hand set and bezel - the latter lacking the first 15 minute markers. The dial is adorned with the Aqua Lung designation.