Blancpain - 5025-9530-52A
5025-9530-52A Fifty Fathoms Tourbillon 8 Jours Red Gold / Diamonds / Black Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5025-9530-52A (aka: 5025-9530-52A) |
| Name: | 5025-9530-52A Fifty Fathoms Tourbillon 8 Jours Red Gold / Diamonds / Black Canvas |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Tourbillon 8 Jours was introduced in 2007. An example of the high-flying watches of the noughties, it pairs a 8-day tourbillon movement with the instrumental design cues & refined materials of a luxury dive watch. Unusual for a tourbillon-equipped wristwatch, it is water resistant to 300 meters. Reference 5025-9530-52A has a red gold case and a bezel set with a total of 3.22 carats in diamonds.