Blancpain - 5052-1110-063A
5052-1110-063A Fifty Fathoms Bathygraphe Jour Date 70’ Stainless Steel / Brown / Darkbrown Calf
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5052-1110-063A (aka: 5052-1110-063A) |
| Name: | 5052-1110-063A Fifty Fathoms Bathygraphe Jour Date 70’ Stainless Steel / Brown / Darkbrown Calf |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms reference 5100B-1110-NABA has a stainless steel case of 38mm and a anthracite / grey dial. It is fitted with a black NATO strap.