Blancpain - 5066F-1140-52B
5066F-1140-52B Fifty Fathoms Chronographe Flyback Quantieme Complet Stainless Steel / Blue / Blue Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5066F-1140-52B (aka: 5066F-1140-52B) |
| Name: | 5066F-1140-52B Fifty Fathoms Chronographe Flyback Quantieme Complet Stainless Steel / Blue / Blue Canvas |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
10 594 €
Maximum price
21 468 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 949 €
Closing price
15 949 €
Relative change
0,00 %
Description
Courtesy of its caliber 66BF8, the 2010 Blancpain Fifty Fathoms Chronographe Flyback Quantieme Complet pairs the distinct Fifty Fathoms look with a flyback chronograph and a full calendar. Dial, bezel and strap are all blue - the former features a guilloche pattern. Water resistance is still rated at 300 meters.