Blancpain - 5085F-3630-52
5085F-3630-52 Fifty Fathoms Chronographe Flyback Red Gold / Black / Black Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5085F-3630-52 (aka: 5085F-3630-52) |
| Name: | 5085F-3630-52 Fifty Fathoms Chronographe Flyback Red Gold / Black / Black Canvas |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms 5085F-3630-52 was introduced in 2007. It features an oversized red gold case (45mm), housing the self-winding F185 movement with flyback chronograph. As with all FF of this generation, the bezel insert is covered by sapphire, mimicking the look of the original acrylic insert on its source of inspiration.