Blancpain - 5085FA-3630-63B
5085FA-3630-63B Fifty Fathoms Flyback Chronograph Red Gold / Black / Brown Barennia
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5085FA-3630-63B (aka: 5085FA-3630-63B) |
| Name: | 5085FA-3630-63B Fifty Fathoms Flyback Chronograph Red Gold / Black / Brown Barennia |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
23 486 €
Maximum price
30 900 €
Absolute change
0 €
Opening price
28 350 €
Closing price
28 350 €
Relative change
0,00 %
Description
The Blancpain Fifty Fathoms 5085FA-3630-63B was introduced in 2007. It features an oversized red gold case (45mm), housing the self-winding F185 movement with flyback chronograph. As with all FF of this generation, the bezel insert is covered by sapphire, mimicking the look of the original acrylic insert on its source of inspiration.