Blancpain - 5085F.B-1140-71B
5085F.B-1140-71B Fifty Fathoms Chronographe Flyback Stainless Steel / Bue / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5085F.B-1140-71B (aka: 5085FB-1140-71B) |
| Name: | 5085F.B-1140-71B Fifty Fathoms Chronographe Flyback Stainless Steel / Bue / Bracelet |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms 5085F.B-1140-71B was introduced in 2007. It features an oversized case (45mm), housing the self-winding F185 movement with flyback chronograph. The dial and bezel are blue, while a stainless steel bracelet is fitted. As with all FF of this generation, the bezel insert is covered by sapphire, mimicking the look of the original acrylic insert on its source of inspiration.