Blancpain - 5100-1127-NAJ
5100-1127-NAJ Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / White / Jeans Nato
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5100-1127-NAJ (aka: 5100-1127-NAJ) |
| Name: | 5100-1127-NAJ Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / White / Jeans Nato |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe was introduced in 2013, as a reinterpretation of the brand's dive watch heritage in a highly technical yet classic design. Reference 5100-1127-NAJ has a stainless steel case of 38mm, paired with a white dial and white ceramic bezel insert. It is fitted with a jeans blue NATO type strap.