Blancpain - 5100-1130-B52A
5100-1130-B52A Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / Hodinkee / Black Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5100-1130-B52A (aka: 5100-1130-B52A) |
| Name: | 5100-1130-B52A Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / Hodinkee / Black Canvas |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms reference 5100-1130 is a limited edition of 100 pieces created for Hodinkee magazine. Introduced in 2019, it features a stainless steel case with ceramic bezle insert, and a black dial with mixed indexes and faux patina on both said indexes as well as the hands. It is powered by caliber 1153, a no-date variation of the 1150.