Blancpain - 5100B-1110-NABA
5100B-1110-NABA Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / Grey / Black Nato
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5100B-1110-NABA (aka: 5100B-1110-NABA) |
| Name: | 5100B-1110-NABA Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / Grey / Black Nato |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms reference 5100B-1110-NABA has a stainless steel case of 38mm and a anthracite / grey dial. It is fitted with a black NATO strap.