Blancpain - 5100B-1110-NAOA
5100B-1110-NAOA Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / Blue / Blue Nato
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5100B-1110-NAOA (aka: 5100B-1110-NAOA) |
| Name: | 5100B-1110-NAOA Fifty Fathoms Bathyscaphe Stainless Steel / Blue / Blue Nato |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms reference 5100B-1110-NAOA has a stainless steel case of 38mm and a blue / navy dial. It is fitted with a navy NATO strap.