Blancpain - 5200-0130-B52A
5200-0130-B52A Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph Black Ceramic / Black / Black Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5200-0130-B52A (aka: 5200-0130-B52A) |
| Name: | 5200-0130-B52A Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph Black Ceramic / Black / Black Canvas |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.60 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Baton |
Minimum price
9 452 €
Maximum price
13 981 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 104 €
Closing price
12 104 €
Relative change
0,00 %
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph was introduced in 2015, introducing the flyback chronograph to the Bathyscaphe collection courtesy of the then all-new high-beat caliber F385. Reference 5200-0130-B52A has a black ceramic case, a black dial and a black canvas strap.