Blancpain - 5200-0240-52A
5200-0240-52A Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph Grey Ceramic / Blue / Blue Canvas
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5200-0240-52A (aka: 5200-0240-52A) |
| Name: | 5200-0240-52A Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph Grey Ceramic / Blue / Blue Canvas |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.60 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph was introduced in 2015, introducing the flyback chronograph to the Bathyscaphe collection courtesy of the then all-new high-beat caliber F385. Reference 5200-0240-52A has a grey ceramic case paired with a blue bezel insert and a blue dial. It is fitted with a canvas strap.