Blancpain - 5200-1110-NABA
5200-1110-NABA Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph Stainless Steel / Grey / Black Nato
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5200-1110-NABA (aka: 5200-1110-NABA) |
| Name: | 5200-1110-NABA Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph Stainless Steel / Grey / Black Nato |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe Flyback Chronograph was introduced in 2015, introducing the flyback chronograph to the Bathyscaphe collection courtesy of the then all-new high-beat caliber F385. Reference 5200-1110-NABA has a stainless steel case paired with a black ceramic bezel insert and a grey dial. It is fitted with a grey NATO strap.