Blancpain - 5785F.A-11D03-63A
5785F.A-11D03-63A Fifty Fathoms Flyback Chronograph Speed Command Yellow
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5785F.A-11D03-63A (aka: 5785FA-11D03-63A) |
| Name: | 5785F.A-11D03-63A Fifty Fathoms Flyback Chronograph Speed Command Yellow |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Flyback Chronograph Speed Command was launched in 2008 as a race version of Blancpain's dive watch. It features a DLC-coated case and a carbon fiber dial with slanted yellow numerals.