Blancpain - 00222-1500-53B
00222-1500-53B L-Evolution Carrousel Saphir Volant Une Minute Tantalum
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 00222-1500-53B (aka: 00222-1500-53B) |
| Name: | 00222-1500-53B L-Evolution Carrousel Saphir Volant Une Minute Tantalum |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Hands: | Alpha |
Description
A limited edition of 50 pieces, the 2010 00222-1500-53B features the spectacular 22T carrousel movement with sapphire bridges and a case in tantalum with white gold lugs.