Blancpain - 00222A-1500-53B
00222A-1500-53B L-Evolution Carrousel Saphir Volant Une Minute White Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 00222A-1500-53B (aka: 00222A-1500-53B) |
| Name: | 00222A-1500-53B L-Evolution Carrousel Saphir Volant Une Minute White Gold |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Hands: | Alpha |
Description
A limited edition of 15 pieces, the ref. 00222A-1500-53B L-evolution Carrousel Saphir Volant Une Minute pairs the Blancpain 22T movement with a jaw-dropping dial made up out of two plates; a lower plate with plique-à-jour enamel decor and upper plate with decoration stemming from submicronic and micro-engraving technology. The case is white gold