Blancpain - 8805-3630-53B
8805-3630-53B L-Evolution Automatique 8 Jours Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8805-3630-53B (aka: 8805-3630-53B) |
| Name: | 8805-3630-53B L-Evolution Automatique 8 Jours Red Gold |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
One of the first models of the Blancpain's sportier L-evolution collection, the ref. 8805-1134-53B features a red gold case with a diameter of 43.5 mm. It is powered by caliber 13R5, which boasts a power reserve of 192 hours and is fitted with a power reserve indicator.