Blancpain - 8822-36B30-53B
8822-36B30-53B L-Evolution Tourbillon Grande Date, Réserve de Marche Sur Masse Oscillante Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8822-36B30-53B (aka: 8822-36B30-53B) |
| Name: | 8822-36B30-53B L-Evolution Tourbillon Grande Date, Réserve de Marche Sur Masse Oscillante Red Gold |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-Evolution Tourbillon Grande Date 8822-36B30-53B is a gentleman's wristwatch with tourbillon and big date. An unusual feature is found on the back: the power reserve indicator is mounted on the rotor. The case, in satin-brushed red gold, measures 43.5mm across and is water resistant up to 100 meters. The dial is open-worked to show the tourbillon and big date mechanism.