Blancpain - 8837-1134-53B
8837-1134-53B L-Evolution Semainier Grande Date 8 Jours Stainless Steel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8837-1134-53B (aka: 8837-1134-53B) |
| Name: | 8837-1134-53B L-Evolution Semainier Grande Date 8 Jours Stainless Steel |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-evolution Semainier Grande Date 8 Jours is a full calendar of a different kind: it displays the date, day and week number. In this version (reference 8837-1134-53B), it has a stainless steel case.