Blancpain - 8841-1134-53B
8841-1134-53B L-Evolution Réveil GMT Stainless Steel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8841-1134-53B (aka: 8841-1134-53B) |
| Name: | 8841-1134-53B L-Evolution Réveil GMT Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The L-Evolution Réveil GMT brings Blancpain's emblematic alarm complication to the sporty L-Evolution collection. It features a case of 43.5mm, water resistant up to 100 meters. The caliber 1241H movement, which also features a second time zone, can be admired through the sapphire crystal case back. Reference 8841-1134-53B has a stainless steel case.